Helló Világ! Helló Internet!

Bármilyen hihetetlen is, de a mai világban minden korosztály számára az élete részévé vált az internetezés, valamely eszközzel a digitális tartalom fogyasztás. Legyen szó hírolvasásról, multimédiás (pl.: videó) tartalom megtekintéséről, vagy csak apróbb online játékok kipróbálásáról. A mai gyerekek hamarabb tanulnak meg online „szörfölni”, mint egy mesekönyvet kinyitni és a képeket nézegetni benne… sajnos, vagy nem sajnos, ez így van!

Kezdjük a biztonságos böngészéssel és a biztonságos kereséssel.

Ha az internetes keresésről van szó, egyből mi az első gondolat? GOOGLE, igen, persze… etessük az óriást a temérdek rólunk kifelé szivárgó adattal még jobban. Így is a digitális életünk 75-80%-a ismert a számára, hátha még segítjük is… NEM!
Léteznek pontosan ugyanazt a találati listát hozó, és pont ugyanolyan jól/kényelmesen használható, nagyon nagy mértékben hasonló kinézettel rendelkező keresőprogram, mint a fentebb nevezett óriás; de még is nagyságrendekkel biztonságosabb, stabilabb, használhatóbb.

Miért is írom ezt?
Biztosan találkoztatok már – a velem egyidős korosztály – azzal, hogy valamire rákeresett a neten (mindegy melyik általában ismert böngészővel) – a példának okáért, mondjuk síelésre Ausztriában, majd egyszer csak HOPP, mindenhol a síeléssel kapcsolatos dolgok jelentek meg a reklámba: Youtube, Facebook, keresés közbeni reklámok…stb. Ugye? Ezt hívják a felhasználó követésének. Retargeting és remarketing kódok (is) irányítják, amely nagyrésze szintén az „óriás” kezében vannak.

De vegyük szemügyre a mobilunkat!
Mivel működnek a mindenki által nagyrabecsült android-os készülékek? Így van, gmail címmel… temérdek hasznos és kényelmes funkciót biztosít számunkra a telefonunk, a sima telefonálás mellett. Hiszen játszunk vele, rendelünk vele neten, bankolunk vele online, híreket és egyéb tartalmakat olvasunk, alkalmazásokat töltünk le… stb.
Sőt, a jobbak még biztonsági mentenek is! Hova? A felhőbe, oda, igen. 🙂 A Google szervereire. De jó is amikor elhagyjuk, összetörjük, lecseréljük a mobilunkat, ezután egy másikba csak bedobjuk a sim kártyánkat, majd beírjuk azt a bizonyos gmail címet – ami mostanra már életünk tökéletesen behatárolt és meghatározó elemévé vált – és hip-hopp ott teremnek adataink. Fényképeink, videóink, üzeneteink, alkalmazásaink, játékaink és azok állásai, ahol tartottunk, ott folytathatjuk az egész „életünket”. Cserébe mindenünk más kezében van, elemzésen esnek át, kiismernek mindenkit a tudtuk nélkül, majd némi pszichológiai manipulációval vezetenek.
(Írok majd az almás termékekről is, ahol nem igazán „más” a helyzet a felhőmentéssel, követéssel, stb. dolgokkal.)

Jogos a felmerült kérdés: nálam mi a helyzet?
Természetesen ezen dolgokat nem lehet teljes mértékben kikerülni, ha logikusan gondolkodunk és nem szeretnénk költeni – néha elég sokat – ezen biztonság növelésére, mert ezt költségmentesen nem igazán lehet kivitelezni. Szóval jó, ha tudjátok ezt a dolgot, de csak az elfogadás az ami marad a telefonok ügyében. Természetesen ott is le lehet csökkenteni a kifelé tartó és rólunk szóló információ áramlást, de ez majd egy másik témakör lesz, máskor. 😛

A lényeg, hogy visszatérjünk a „kályhához”, a biztonságos és tudatos keresés a téma most. Használjátok a „KACSÁT”!
Tudom viccesen hangzik, de ez tényleg alapvetően jó kereső szolgáltatás, amely biztonságosnak is mondható.
A dolgotok annyi, hogy a böngészőtökbe beállítjátok mind kezdőoldalnak, mind pedig alapértelmezett keresőnek. Gyárilag a legtöbb böngésző már tartalmazza (például a Google Chrome is!), csak át kell állitani a beállításokban. Ezen beállításokat és a böngészőnkénti megoldást a videómban találjátok.

A kacsát itt éritek el: https://duckduckgo.com/

Itt érdemes elolvasni amit magukról írnak, és elfogadni, hogy az bizony igaz. Nem mellesleg magyar nyelvű, így mág az sem okozhat nehézséget, hogy egy számunkra ismeretlen nyelven kommunikál velünk ez a kereső szolgáltatás.

Egy kacsa mindenek felett, és ez nem kacsa, valóság!

Persze, ha igazi profik akartok lenni, akkor leszoktok a mindenki által ismert, széles körben terjesztett böngészőkről és kicsit kimozdultok a komfortzónátokból, kipróbáltok valami újat, valami gyorsabbat, valami biztonságosabbat!

De előtte vegyük át a böngészőket, miket ismerhettek:
Google Chrome : a memória-zabáló, de kb „mindenki” ezt használja, még maga Larry Page is
Ide kattintva tudod letölteni <>
Microsoft EDGE (Interenet Explorer) : A Windows gyári cucca, ami sokak szerint csak a Chrome-ot letölteni használható
Ide kattintva tudod letölteni <>
Firefox : a csendes ingyenes, amit sokan fejlesztenek, nagyon jó már, biztonságra is
Ide kattintva tudod letölteni <>
Opera : régi ismerős, nem okostelefonos korból a WAP királya, sokat fejlődött, egyik legjobb lett
Ide kattintva tudod letölteni <>

A nem ismerősök, vagy csak hallottatok róla, de kimagaslóan jó böngészők:
Opera GX : eredetileg játékosoknak készült „fapad” böngésző. Iszonyat gyors és pontos
Ide kattintva tudod letölteni <>
Brave : nem tud még 100%-ban magyarul, de nagy hangsúlyt fektetnek a biztonságra, gyors és stabil
Ide kattintva tudod letölteni <>
Vivaldi : sokaknak tetsző, cuki böngésző, amolyan arany középút, sokan ajánlják is
Ide kattintva tudod letölteni <>

A biztonság és védelem legyőzhetetlen, egyetlen császára, a szemetcsípő:
TOR : Edward Snowden böngészője, a lekövethetetlen, a felderíthetetlen, a kacsáskeresős, az anonim böngészés mestere.

A fenti böngészők közül bármelyiket kipróbálhatjátok nyugodtan, biztonsággal az általam publikált linkeken. A TOR-t nem ajánlom annak aki nem tudja mi az, sosem hallott róla, vagy nem látta legalább a Snowden filmet – vagy úgy egyáltalán azt hiszi, hogy az internet az pont csak az és annyi, amennyit lát és amennyit a keresővel elér. Erről is lesz cikkem, hogy ez maga az igazi, 100%-osan hatalmas tévedés. Bármely „felszíni” keresővel (legyen az a kacsás is akár), csak a sima, felszínes webet éritek el, a fehér részét, a látványosat, a társadalmilag összehordott „engedélyezetten látható” réteget. Az alábbi kép megpróbálja – előrebocsájtva – illusztrálni a „méreteket”:

deep web

Jól látható, hogy az emberek nagyon nagy részének valószínűleg fogalma sincs mit is jelent az internet és hogy mekkora is az valójában.

Nos, most, hogy megtanultuk a biztonságos keresést, ajánlom az új – eddig valószínűleg ismeretlen nevű -, a fentebbi ajánlásban szereplő böngészők kipróbálását, mert a biztonság és a gyorsaság, valamint a számítógép működésének stabilitását is sok esetben javító programokkal ismerkedhetsz meg. Bennük is használjátok a kacsát keresési szolgáltatóként, meg fogtok lepődni a működésén.

Végezetül a videómat alább találjátok, iratkozzatok fel a Youtube csatornára, hogy az új videókat is egyből megkapjátok, értesüljetek, hiszen hetente új, más és más biztonságtechnikai anyaggal jelentkezek!

Szevasztok. 😉

Szólj hozzá!